Vlastivěda jinak

Koncem minulého týdne navštívili žáci 4.B městské muzeum v Čáslavi. Cílem jejich výpravy za poznáním byla výstava s názvem Přemysl Otakar II. – král, rytíř, zakladatel.

V první části návštěvy zaměstnankyně muzea PhDr. Drahomíra Nováková seznámila žáky s životními osudy, vládou a odkazem pátého přemyslovského krále a zakladatele města Čáslavi.  Děti si prohlédly vystavené exponáty, zopakovaly si, co už vědí z hodin vlastivědy, dozvěděly se množství zajímavostí a v závěru vyplnily pracovní list, do kterého informace vyhledávaly na vystavených informačních panelech.

Ve druhé části výstavy se děti přesunuly k ozvučenému modelu středověké Čáslavi. Zde si povídaly o všedním životě obyvatel středověkého města, porovnaly, jak vypadalo město v minulosti s tím, jak vypadá dnes. V závěru si děti prohlédly originální předměty ze 13. –17. století, které kdysi čáslavští měšťané každodenně používali.

V poslední části se žáci společně s průvodkyní odebrali mimo muzeum. Obešli původní historické jádro města, prohlédli si pozůstatky středověkého městského opevnění a seznámili se s historií nejvýznamnějších městských domů a památek.

Mgr. Petra Reimannová