Večery s knihou

Žáci základní školy Čáslav Náměstí se v průběhu letošního roku pravidelně zapojují do školního projektu Večer s knihou, který je provází světem dětských hrdinů a seznamuje je s knižními novinkami současné literatury pro mládež.

Na večery s knihou se mohou žáci a jejich rodiče či sourozenci připojit dvakrát týdně přes platformu Google Meet. V jednom týdnu se tedy předčítá ze dvou různých knih – posluchači si mohou vybrat, která knížka je pro ně zajímavější. Program čtení najdou vždy v učebně Google Classroom a nově také na Instagramu, což je pro účastníky jistě příjemným zpestřením.

Projekt je založen na podpoře čtenářské gramotnosti, jinými slovy čtení a následné práce s textem.  Naše škola chce nejen probudit v žácích lásku ke knihám, ale také rozvíjet jejich jazyk, myšlení, obrazotvornost a posilovat jejich sebevědomí. Naše čtení doprovází různé metody, které žáky učí přemýšlet o knize a pracovat s příběhem. Snaží se je vtáhnout do děje a nechává je být zúčastněnými, tichým pozorovateli, kteří vnímají a cítí to samé jako hlavní postavy příběhů.

Pravidelné předčítání je spolehlivý způsob, jak se čtení může stát pro žáky přitažlivé a důležité. Čtenářem se člověk nerodí, čtenářem se člověk stává a my mu ukazujeme cestu do tohoto kouzelného světa.

Jana Havránková, Markéta Ryšánková, Markéta Klvaňová