Revolution train

V pondělí 7. 10.  měly osmé třídy naší školy příležitost navštívit na místním vlakovém nádraží tzv. Revolution train, neboli protidrogový vlak. Jedná se o projekt v rámci primární protidrogové prevence, jehož cílem je na základě smyslového prožitku a interaktivity přiblížit žákům oblast legálních i nelegálních drog, závislost na nich a další problémy s nimi související.

Vlakovou soupravu tvoří celkem šest vagonů. Vagóny jsou uzpůsobeny do podoby multimediálních sálů, v nichž se v několika rovinách odehrává příběh o příčinách, vývoji a důsledcích drogové závislosti. Žáci si prošli tímto příběhem a díky možnostem interaktivních technologií se aktivně stali jeho účastníky.

Kromě jiného si mohli všichni vyzkoušet, jaké je to ve vězeňské cele, jak probíhá rozhovor ve vyšetřovací místnosti ve vězení nebo v lékařské ordinaci. Podívali se také do drogového doupěte nebo viděli na vlastní oči přímo na místě, jak vypadá motocykl po smrtelné nehodě s osobním automobilem, který řídil student pod vlivem marihuany.

Žáci vypadali v průběhu celého programu velmi zaujati tímto tématem. Na konci využili prostor pro jakýkoli dotaz ohledně závislosti na drogách a skutečností s tím souvisejících. Program určitě přispěl svým obsahem k utváření pozitivního pohledu žáků na život a k tomu, aby se jednou  rozhodovali pro to, co je pro ně to „zdravější“ volbou v jejich životě.

Ing., Bc. Olga Schüllerová